Samozřejmě si na ně můžete zajít kdykoliv se vám zachce, pokud bydlíte v Praze. Pár kroků pod Divadlem na Vinohradech na náměstí Míru, přesněji řečeno v budově Divadla U hasičů v Římské ulici 45, totiž nedávno otevřeli minipivovar s restaurací Ossegg Praha, kam jsme se s naším pivním klubem vydaly na pár piv a nějakou tu dobrotu k tomu.

Ossegg Pivovary je koncept minipivovarů s restaurací, který navazuje na tradici oseckého piva vyráběného v klášterním pivovaru v Oseku u Duchcova v Krušných horách od roku 1241. Ossegg Pivovar v Praze je první ze skupiny značkových pivovarů, který skupina buduje po celé Evropě. Ve výstavbě jsou pivovary v Drážďanech, Duisburgu a Madridu.

Cisterciáčtí mniši v Oseku vařili pivo již od 13. století a to už je opravdu dlouhá tradice. Pivovar měl pohnutou historii, po 2. světové válce byl zavřen a sloužil jiným účelům, nicméně po bezmála 70 letech je opět v kondici a vyrábí klasické ležáky z krušnohorské vody, žateckého chmele a sladu ze severních Čech. Od roku 2015 vaří osecký pivovar ročně vaří 1 300 hektolitrů piva pro 18 odběratelů v severních Čechách a na německé straně Krušných hor.

Pražský pivovárek Ossegg nabízí stejný sortiment jako osecký. Navštívily jsme ho krátce po otevření 30. července a čepu? Na čtyřech kohoutech tečou piva, pojmenovaná po význačných představitelích kláštera:

  • světlý ležák Philip 12, uvařený ze dvou sladů a chmelený výhradně Žateckým poloraným červeňákem, 4,8 % alk.
  • světlý speciál Laurentius 13, s chmely Žatecký poloraný červeňák a Bohemia, 5,3 % alk.
  • tmavý speciál Balthasar 13, uvařený z pěti druhů sladů a chmelený Žateckým poloraným červeňákem, 5,4 % alk.
  • svrchně kvašený polotmavý ležák Ruthard 11, s chmely Mosaic a novozélandský Pacifica, 4,5 % alk.

Restaurace v moderním stylu, kombinujícím dřevo a sklo nabízí poctivou kuchyni a opravdu je z čeho vybírat – od pikantních chuťovek k pivu přes chutné předkrmy po řadu českých specialit. Pokud přijdete v době oběda, můžete si vybrat z poledního menu a zájemci se mohou přihlásit na komentovanou prohlídku pivovaru spojenou s ochutnávkou, která se koná každé úterý v podvečer.

Náš názor: Všechna piva dobrá, příjemně  nás překvapil “ejl” Ruthard 11.

Pivovar Ossegg Praha, Římská 2135/45, Praha 2, www.praha.ossegg.com

26. září 2018

 

Share This