Tento recept je ideální k hořkému ležáku, ale s přípravou musíte začít včas, aby se maso opravdu propeklo. Ve finále jde o plnou chuť tučnějšího masa v kombinaci s bylinkami a příjemně hořkým pivem.

Suroviny na 4 porce:
ŽEBRA KONFITOVANÁ
hovězí žebro 2 ks
vepřové nebo kachní sádlo 2 kg
sůl, černý pepř (čerstvě namletý)
česnek 1 ks
tymián 2 snítky
MARINÁDA
med 100 g
dijonská hořčice 20 g
worchester 2 cl
světlý ležák 0,2 l
PETRŽELOVÉ BRAMBORY
malé brambory 500 g
tymián 1 snítka
plochá petržel 1 snítka
černý pepř, sůl
česnek ½ stroužku
sádlo na opečení 50 g
plochá petržel 1 snítka

ŽEBRA KONFITOVANÁ
Žebra osolíme, přidáme česnek, tymián a opepříme. Vložíme do vhodného pekáče, abychom je zcela zalili sádlem. Dáme péct do trouby přes noc, cca 6 hodin, při 100 °C.
MARINÁDA
Vše smícháme v míse s trochou vypečeného tuku. Vychladlá žebra touto směsí potřeme a dáme alespoň na hodinu do lednice odpočinout. Pak maso zprudka pečeme pod grilem cca 10 minut, aby získalo barvu.
PETRŽELOVÉ BRAMBORY
Brambory uvaříme ve velkém hrnci se slupkou a v celku. Přidáme tymián, česnek a sůl. Po uvaření dáme vychladnout a poté rozkrájíme na plátky. Na velké pánvi rozehřejeme sádlo a brambory opečeme do zlatova. Pak prosypeme nasekanou listovou petrželí.

Tip: Doporučuji péci maso v troubě na nízkou teplotu, cca 100 °C. Trvá to samozřejmě déle, ale maso je po upečení krásně šťavnaté. Neztratí svou vláčnost a nevyschne.

Tento recept patří mezi 15 pivních receptů, které pro Český svaz pivovarů a sladoven sestavil šéfkuchař Titus Eliáš. Děkujeme za možnost publikovat je!
Zdroj: Český svaz pivovarů a sladoven, www.ceske-pivo.cz

Share This