Jubilejní brána, nepřehlédnutelný symbol pivovaru Plzeňský Prazdroj, se 125 let po svém dokončení restauruje. Při té příležitosti byla do brány vložena autentická zpráva ze současnosti pro příští generace. Zahrnuje připomínky letošních významných událostí a zejména pak ty, které spojují Plzeňský Prazdroj se stým výročím vzniku Československa. 

Brána je symbolem plzeňského pivovaru i jeho světového úspěchu a restaurátoři nyní dokončují její opravy, naskytla se tak příležitost právě teď uložit do ní dokumenty, které přiblíží současné dění v pivovaru i důležité milníky letošního roku. „Do schránky vkládáme dokumenty mapující aktivity Plzeňského Prazdroje, kterými se připojil k oslavám 100 let republiky, jako je aukční láhev Pilsner Urquell, speciální ležák První, který k oslavám uvařili prazdrojští sládci a Matuškové nebo výstava Prazdroj před 100 lety a dnes. Nechybí ani speciální fotografie zachycující průběh restaurování Jubilejní brány nebo etikety piv a dalších nápojů, které jsou v současné době v Prazdroji vyráběny,“ vysvětluje Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje.

Mezi vloženými dokumenty je i dopis generálního ředitele Plzeňského Prazdroje Granta Liversage, ve kterém mimo jiné píše: “V roce 2018 se náš pivovar vydal na neznámou cestu, když poprvé v historii českého pivovarnictví spolupracoval s vybraným minipivovarem. Inspirováni odvahou lidí, kteří před 100 lety stáli u zrodu první republiky, naši sládci Vašek Berka a Lenka Straková ve spolupráci s Pivovarem Matuška uvařili speciální ležák PRVNÍ. Jeho název odkazoval nejen na vznik první republiky, ale právě také na první oficiální spolupráci velkého a malého pivovaru v oblasti řemeslných piv, kterou jsme – v době, kdy píšu tyto řádky – chtěli nadále rozvíjet a nadále pracovat na jedinečné pivní kultuře v srdci Evropy.”

Brána je chráněnou kulturní památkou

Pozoruhodný příběh Jubilejní brány, která je na láhvi slavného ležáku Pilsner Urquell vyobrazena hned třikrát, tak pokračuje další kapitolou. Začala se stavět v roce 1892 na počest 50. výročí založení Měšťanského pivovaru v Plzni (dnes Plzeňský Prazdroj, a. s.) podle návrhu Emanuela Klotze, stavitele a právovárečníka, a stala se vůbec první novorenesanční stavbou v Plzni. Inspirací pro podobu brány byl zřejmě antický triumfální oblouk Porta Gemina v Pule, který je výjimečný dvěma oblouky. Výzdoba a detaily však jasně odkazují k pivovarnictví. Nejviditelnějším symbolem je vrchol brány se sousoším pojmenovaným Pivovarnictví – v nadživotní velikosti zobrazuje sladovníka s kopistem a děvče se srpem a chmelovým úponkem, mezi nimi na sudu stojí malý Gambrinus.

V roce 1926 vznikla ochranná známka Měšťanského pivovaru se stylizovanou bránou na ležáckém sudě, která je používaná dodnes. Brána dnes patří mezi symboly pivovaru – od roku 1926 je součástí ochranné známky piva Pilsner Urquell. Od roku 2008 je chráněnou kulturní památkou, proto je současné restaurování zatím nejdůkladnější v historii. Cílem nynějšího restaurátorského zásahu je především důkladné očištění povrchu kamene a jeho pečlivé zpevnění, doplnění chybějících míst a provedení barevného zcelení, tak aby byla význačná památka prezentována v co nejautentičtější podobě, včetně zdůraznění hodnoty stáří.

 

Zdroj: Plzeňský Prazdroj, www.prazdroj.cz, 14.11.2018

 

Share This